• Sitemizi misafir olarak gezmektesiniz. Eğer üyemiz değilseniz, misafir olarak sitedeki bir çok aktiviteden faydalanamazsınız. Tüm aktivitelerimizden faydalanabilmek için ücretsiz olarak topluluğumuza dahil olabilir, gerek diğer üyeler ile gerekse İBYS entegratör firma yetkilileri ile sohbet edebilir, konular açabilir, mesajlar yazabilir, anketlere katılabilirsiniz. Kayıt işlemi hızlı, ücretsiz ve çok basittir. Lütfen kayıt bağlantısını tıklayınız.
  • İSGSİS www.isgsis.com Ocak 2019 dan beridir yeni bakanlık sunucularına eğitim verilerini sorunsuz aktarmaktadır. Bu listeye ürün adını yazdırmak isteyen firmalar lütfen https://www.ibyssorucevap.com/yardim/iletisim/ bölümünden site yönetimi ile iletişime geçsinler.
  • İBYS entragratör firma bildirim sistemi: Çevrim dışıdır. Bildirim açma sayfasına ulaşılamamaktadır.
  • İBYS sunucuları çevrim içidir.
  • Eğitim verisi gönderim durumu: Servisler çalışır durumdadır. Eğitim verileri gönderilebilmektedir.
  • E-reçete gönderim durumu: e-reçete sistemi çevrimiçi durumda ve çalışmaktadır.
  • Tehlike kaynak bildirim durumu: Risk değerlendirmesine bağlı olarak bildirimi yapılacak tehlike kaynaklarının bildirim web servisleri ve metotları henüz bakanlık tarafında oluşturulmadığı için İSG yazılımları içinden tehlike kaynağı bildirimi yapılmamaktadır an itibarı ile.
  • Muayene detay bildirim durumu: İş yeri sağlık gözetimi kapsamında çalışan sağlığı çalışmalarından olan çalışan muayenelerinin detay bildirimi yapılacak web servisleri ve metotları henüz bakanlık tarafında oluşturulmadığı için İSG yazılımları içinden muayene detay bildirimi yapılmamaktadır an itibarı ile.
  • Olay bildirim durumu: İş güvenliği kapsamında olay bildirimlerinin detay aktarımı yapılacak web servisleri ve metotları henüz bakanlık tarafında oluşturulmadığı için İSG yazılımları içinden olay bildirimleri detayları aktarımı yapılmamaktadır an itibarı ile.

211 numaralı hata kodu alıyorum

sevil

Yeni üye
Merhaba,
211 numaralı hata kodu alıyorum. Eğitim verisini kontrol ettiğimde bir sorun göremedim. Hatada söylenen çalışan için sadece bir kere gönderim yapmıştım. Nasıl çözebilirim acaba?

Teşekkürler

Güvendesin Türkiye

Murat Bayık

Administrator
Site yetkilisi
Merhaba Sevil Hanım,

Öncelikle sitemize göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü teşekkür ederiz. Hoş geldiniz.

Sitemiz, her ne kadar bakanlık yetkilerinin ve entegratör firma yetkililerinin de kayıt olup konu açıp konulara cevap verebilecekleri bir ortam olsa da henüz sitemize üye olmuş bir bakanlık yetkilisi veya isgsis yetkililerinden başka entegratör firma yetkilisi yok. İnşallah önümüzdeki zamanlarda, sitemize ilgi gösterirler ve değerli yorum, bilgi, görüş, düşünce ve çözüm önerilerini bizlerle de paylaşırlar.

Şuan ben cevaplamaya çalışayım sorunuzu.

Sonuç KoduKod Açıklaması
211… numaralı eğitim kodu için …. eğitim tarihinde …..TC kimlik numaralı çalışana ait bir kayıt bulunmuştur! Tekrarlanan kayıt oluşmaması için ilgili işlem engellenmiştir. Lütfen daha önce gönderdiğiniz kayıtları kontrol ediniz!

şeklinde verilmiş bakanlıktan bu kodun açıklaması. Bu şu anlama gelir;

Aynen içerikte de yazdığı üzere bu kişiye ait ilgili eğitimi daha önce göndermişsiniz ve aynı eğitimi aynı kişiye verilmiş olarak tekrar göndermeye çalıştığınız için İBYS size bu şekilde bir geri dönüş yapıyor kullandığınız yazılım içerisinden. Şuan tekrar gönderim yapmanıza gerek yok yani.

İBYS süreçlerinde bakanlık ilk etapta bu şekilde kurguladı ilk alt yapıyı. Bunun için kimseyi suçlamayız. Hatta emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. (Sonuçta henüz önemi çok anlaşılmayan ama yakın bir gelecekte ne kadar önemli olduğu çok net ve iyi şekilde anlaşılacak çok ciddi bir proje başlattılar.) Sağlık bakanlığı da 2007 senesinde ilk günlerinde bu şekilde idi. Zaman içinde sistem daha da gelişecek daha da profesyonelleşecek.

Neden böyle bir şey söyledim çünkü;
Hata açıklaması içeriğinde ne demiş alt yapıyı kurgulayan ekip ve bunu düşünen kişi veya kişiler?
Demiş ki "bana bu kişiye ait sadece bir eğitim gönderebilirsin. İkincisini gönderemezsin. İkinciyi göndermeye çalıştığın zaman ben bakanlık olarak senin mükerrer gönderim yapmaya çalıştığını düşünürüm. Bu sebeple bu şekilde bir engel koydum, bunu da size mesajla ifade ettim."
Ancak, bizler iş güvenliği uzmanı olarak veya iş yeri hekimi olarak bir eğitimi bir kişiye birden fazla kez verebiliyoruz. Veriyoruz da zaten. Bakanlık "benim için önemli olan bir kez verilmiş mi verilmemiş mi" diye bakıyor şuandaki alt yapıda.

Yenileme eğitimlerini ne zaman veriyoruz;

1- İSG profesyoneli olarak uygun gördüğümüz durumlarda
2- Eğitimlerin yenilenmesi gerektiği durumlarda

Yenileme eğitimlerini yüz yüze fiziksel olarak da verebiliriz, uzaktan çevrim içi sistem ile de verebiliriz.

BKNZ: CALISANLARIN IS SAGLIGI VE GUVENLIGI EGITIMLERININ USUL VE ESASLARI HAKKINDA YONETMELIK

Ayrıca iş kazası, ramak kala, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi halinde veya yeni teknoloji uygulanması durumunda, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak vb. bir çok konuda da bildiğiniz üzere eğitimler yenilenebiliyor.

Bu her iki durumda da şu anda bakanlık bana bunları gönderme diyor. (Aslında bunu demiyor ama sistem bu şekilde şuan)

İlerleyen süreçte bakanlık şunu diyecek (demeli);
Bu gönderdiğin eğitim ilk eğitim mi? yenileme (tekrar eğitimi mi)?
Bunu nasıl soracak mevcut web servis içeriğini güncelleyecek ve bir sonraki sürüm numarası ile yayınlayacak İBYS entegratör firmalarına hitap ettiği site üzerinden.
Biz entegratör firmalar olarak kendi tarafımızdaki web servis içeriğini bakanlığın güncellediği içeriğe göre revize edeceğiz ve güncelleyeceğiz.

Sizler eğitim gönderimlerinizde bu sefer eğitim oturumu oluştururken eğitimin ilk defa mı yoksa yenileme (tekrar) eğitimi mi olduğu bilgisini de gireceksiniz.

Böylelikle bakanlık gönderilen paket içindeki bilgilerden artık mükerrer olarak değil de ilk veya evet daha önce verilmiş yeniden veriliyor bilgisine ulaşacak.

Tabi bu anda bir çok ilave yapılabilir güncellenecek web servis içeriğine;
1- Eğitim içeriğinde bir yada birden fazla kişi ilgili eğitimi ilk defa alıyor olabilir
2- Oturum içinde bu eğitimi bir yada birden fazla kişi tekrardan alıyor olabilir
3- Birinci şıkla beraber oturum içerisinde aynı anda bu eğitimi tekrar alanlar olabilir
4- Eğitimi tekrar alanlar kaçıncı defa tekrar alıyorlar bilgisi verilebilir
5- Eğitimi tekrar etme nedenleri işlenip yollanabilir
6- Yenileme eğitimleri uzaktan mı verilmiş, yoksa yüz yüze mi verilmiş bilgisi gönderilebilir.
7- Bu eğitimler ister ilk olsun ister yenileme, ister yüz yüze ister uzaktan olsun bir test var mı yok mu bilgisi gönderilebilir.
8- Bu testlerden kim hangi sonuçları almış, başarı oranı, ortalaması vb. gönderilebilir.
9- Testlerde başarısız olunursa bu personeller için eğitimlerin yenilenmesi vb. bilgiler.
vb. çoğaltabilirsiniz.

İşin içinde yazılımdan öte İSG sistematiği ve bunun sahadaki gerçek uygulama şekillerinin her bir olasılığının ele alınarak web servisler güncellenmeli.

Bu konuda bakanlık yetkilileri bizlerden de teknik ve teorik anlamda destek talep ederler ise yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Bizler yani isgsis olarak,
1- Yıllık Eğitim Planlaması
2- Eğitim Oturum Planlaması
3- Uzaktan eğitim Planlaması
aksiyonlarımızı ve ekranlarımızı bu şekilde tasarladık ve bu şekilde kullanılmaktadır. Yukarıda anlattığım örnekleri bakanlık bir sonraki güncellemesinde gerçekleştirir ise bizim alt yapımız hazır durumda. Aynı yönetmeliğin Madde 12, 7. fıkrası uyarınca vereceğiniz tüm yenileme eğitimlerini isgsis içinden Uzaktan eğitim olarak verebiliyorsunuz. Eğitim içeriği, ön test, son test uygulamalarını personele yönlendirebiliyorsunuz.

Yine sormak istediğiniz bir konu olursa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

Bu site sizlerin soruları ile hayat bulmaktadır.

Saygılarımla.

Güvendesin Türkiye