• Sitemizi misafir olarak gezmektesiniz. Eğer üyemiz değilseniz, misafir olarak sitedeki bir çok aktiviteden faydalanamazsınız. Tüm aktivitelerimizden faydalanabilmek için ücretsiz olarak topluluğumuza dahil olabilir, gerek diğer üyeler ile gerekse İBYS entegratör firma yetkilileri ile sohbet edebilir, konular açabilir, mesajlar yazabilir, anketlere katılabilirsiniz. Kayıt işlemi hızlı, ücretsiz ve çok basittir. Lütfen kayıt bağlantısını tıklayınız.
  • İSGSİS www.isgsis.com Ocak 2019 dan beridir yeni bakanlık sunucularına eğitim verilerini sorunsuz aktarmaktadır. Bu listeye ürün adını yazdırmak isteyen firmalar lütfen https://www.ibyssorucevap.com/yardim/iletisim/ bölümünden site yönetimi ile iletişime geçsinler.
  • İBYS entragratör firma bildirim sistemi: Çevrim dışıdır. Bildirim açma sayfasına ulaşılamamaktadır.
  • İBYS sunucuları çevrim içidir.
  • Eğitim verisi gönderim durumu: Servisler çalışır durumdadır. Eğitim verileri gönderilebilmektedir.
  • E-reçete gönderim durumu: e-reçete sistemi çevrimiçi durumda ve çalışmaktadır.
  • Tehlike kaynak bildirim durumu: Risk değerlendirmesine bağlı olarak bildirimi yapılacak tehlike kaynaklarının bildirim web servisleri ve metotları henüz bakanlık tarafında oluşturulmadığı için İSG yazılımları içinden tehlike kaynağı bildirimi yapılmamaktadır an itibarı ile.
  • Muayene detay bildirim durumu: İş yeri sağlık gözetimi kapsamında çalışan sağlığı çalışmalarından olan çalışan muayenelerinin detay bildirimi yapılacak web servisleri ve metotları henüz bakanlık tarafında oluşturulmadığı için İSG yazılımları içinden muayene detay bildirimi yapılmamaktadır an itibarı ile.
  • Olay bildirim durumu: İş güvenliği kapsamında olay bildirimlerinin detay aktarımı yapılacak web servisleri ve metotları henüz bakanlık tarafında oluşturulmadığı için İSG yazılımları içinden olay bildirimleri detayları aktarımı yapılmamaktadır an itibarı ile.

Cevaplanmış Eğitim Kaydet Metodunda yapılan çağrı için başarılı ve başarısız durumu nasıl belirleniyor?

ibyssorucevap

Moderator
Site yetkilisi
Metodun çalışma prensibinde öncelikle çağrının başarıyla kayıt edilip edilmediği işlemi yapılır. Eğer başarılı bir şekilde kuyruğa eklenmişse metot size çağrı sonucunu sorgulayabilmeniz için gerekli olan sorgu numarasını döndürür. Bu noktadan sonra yoğun dönemde yaklaşık 2 saat içinde sorgu sonucunun çıkmış olması beklenmektedir. Metodun yaptığı kontroller sırasıyla:

Kod:
210 hata kodu için zorunlu alan kontrolü
222 hata kodu için bütünleşik imza kontrolü
214 hata kodlu imza doğrulama kontrolü
215 hata kodlu imzalayan ile gönderim yapan kontrolü
216 - 217 hata kodlu eğitim liste büyüklüğü kontrolleri
218 - 219 hata kodlu çalışan liste büyüklüğü kontrolleri
220 hata kodlu mükerrer eğitim kontrolü
221 hata kodlu mükerrer çalışan kontrolü
213 hata kodlu iş yeri - isg profesyoneli kontrolü
212 hata kodlu iş yeri - isg profesyoneli - çalışan kontrolü
211 hata kodlu eğitim daha önceden gönderilip gönderilmediği kontrolü

Çağrı esnasında yukarıda sırası belirtilen adımların herhangi birisinde yaşanılacak hata durumu tüm çağrıyı başarısız duruma düşürmektedir. Yakalanan ilk hata da servis çalışmayı durdurmakta ve ilgili hatayı sonuç olarak kaydetmektedir. Tüm bu kontrollerin dışında yaşana bilinecek bir hata durumu için herhangi bir adımda 1111 kodlu Sistem hatası veya Hata bilinmiyor uyarısı atıla bilinir. Bu durumda ilgili alanların tek tek kontrollerinin yapılıp geçerliliğinin kontrol edilmesi gerekmektedir.
 
Güvendesin Türkiye
Üst