• Sitemizi misafir olarak gezmektesiniz. Eğer üyemiz değilseniz, misafir olarak sitedeki bir çok aktiviteden faydalanamazsınız. Tüm aktivitelerimizden faydalanabilmek için ücretsiz olarak topluluğumuza dahil olabilir, gerek diğer üyeler ile gerekse İBYS entegratör firma yetkilileri ile sohbet edebilir, konular açabilir, mesajlar yazabilir, anketlere katılabilirsiniz. Kayıt işlemi hızlı, ücretsiz ve çok basittir. Lütfen kayıt bağlantısını tıklayınız.
  • İSGSİS www.isgsis.com Ocak 2019 dan beridir yeni bakanlık sunucularına eğitim verilerini sorunsuz aktarmaktadır. Bu listeye ürün adını yazdırmak isteyen firmalar lütfen https://www.ibyssorucevap.com/yardim/iletisim/ bölümünden site yönetimi ile iletişime geçsinler.
  • İBYS sunucuları çevrim içidir.
  • İBYS entragratör firma bildirim sistemi: Çevrimiçidir. Bildirim açma sayfası çalışır durumdadır.
  • Eğitim verisi gönderim durumu: Servisler çalışır durumdadır. Eğitim verileri gönderilebilmektedir.
  • E-reçete gönderim durumu: e-reçete sistemi çevrimiçi durumda ve çalışmaktadır.
  • Tehlike kaynak bildirim durumu: Risk değerlendirmesine bağlı olarak bildirimi yapılacak tehlike kaynaklarının bildirim web servisleri ve metotları henüz bakanlık tarafında oluşturulmadığı için İSG yazılımları içinden tehlike kaynağı bildirimi yapılmamaktadır an itibarı ile.
  • Muayene detay bildirim durumu: İş yeri sağlık gözetimi kapsamında çalışan sağlığı çalışmalarından olan çalışan muayenelerinin detay bildirimi yapılacak web servisleri ve metotları henüz bakanlık tarafında oluşturulmadığı için İSG yazılımları içinden muayene detay bildirimi yapılmamaktadır an itibarı ile.

İBYS Süreçlerindeki Her Aşamanın ÖNCE e-imzasız Olarak Gönderime Açılması Sonra İse e-imzalı Gönderime Geçilmesi

Murat Bayık

Administrator
Site yetkilisi
Hatırlarsanız e-reçete başladı ve yıllarca imzasız şekilde gönderildi bir çok ilgili yazılımdan. Aynı şekilde iş yeri hekimleri de geçen 19/07/2018 daki duyuruya kadar e-imza olmadan e-reçete...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız. Giriş yapın veya üye olun.

Güvendesin Türkiye

Murat Bayık

Administrator
Site yetkilisi
İBYS'de imza konusu Temmuz ayından bu yana çözülemedi bir türlü.

Önerimizi yinelemek gerekirse;

1- Veri gönderimini e-imzasız başlatın.
Veriler gitmeye başlasın. Kullanıcıların bakanlığa ve ibys projesine karşı kaybolan güveni geri gelsin.
Entegratör firmalar 4 aydır içine hapsedilmiş kısır döngüden çıksınlar ve ürünlerini geliştirmeye hız versinler.
Entegratör firmalar, mevzuat gereği yetkili İSG yazılımı kullanmak zorunda olan kurumlar ile anlaşmalarını yapsınlar ve mümkün olduğunca tüm işletmeler sisteme dahil olsun. Sonrasında zaten imzasız da olsa yürüyen bir sistem var olduğu için hareket, canlılık devam edecektir.

2- Veri gönderimi başladıktan sonra siz e-imza konusunu çözmeye devam edin.
İBYS projesi amacı doğrultusunda güçlü bir adım atılmış olacak. Artık sahadan bakanlığa veriler gitmeye başladı tamam. Yıllık 30 Milyar TL lik sektör hareketlendi.
Artık bu aşamada İBYS yetkilileri E-İMZA olayını kendi içinde çözümlerler. Çalışmalarını rahat rahat yaparlar.
Sonra çalışmaları tamamladıklarında entegratörlere dönüp "Haydi artık e-imzalı olarak devam edin" diyebilir. (aynı medula'da olduğu gibi)

Dipnot: 21.09.2018 deki toplantıda imza konusunun başlangıç için kaldırılmasını tavsiye etmiştik tüm katılımcı firmalarla beraber.
Mustafa Tülü, eğitim katılım belgelerinin de ilerleyen süreçte elektronik olarak imzalanmasını düşündükleri/istedikleri için e-imzanın kaldırılmasını düşünmüyoruz demişti.
Ancak 1. maddede dediğimiz üzere bu şekilde başlanması tüm ülke için en sağlıklısıdır. Eğitim verisi imzasız gitmeye başlasın. Eğitim katılım belgeleri daha sonra e-imzaya geçildikten sonra uygulamaya geçirilir.

Mustafa Tülü "tüm değerli önerilere açığız" demişti. Bu öneriden daha değerli bir öneri olduğunu düşünmüyoruz. Maddi manevi, tüm ülkemiz için, tüm isg aktörleri için, bakanlık için, İSGGM için ve M.Tülü İBYS ekibi için.

Saygı ve sevgilerimizle.

Güvendesin Türkiye