• Sitemizi misafir olarak gezmektesiniz. Eğer üyemiz değilseniz, misafir olarak sitedeki bir çok aktiviteden faydalanamazsınız. Tüm aktivitelerimizden faydalanabilmek için ücretsiz olarak topluluğumuza dahil olabilir, gerek diğer üyeler ile gerekse İBYS entegratör firma yetkilileri ile sohbet edebilir, konular açabilir, mesajlar yazabilir, anketlere katılabilirsiniz. Kayıt işlemi hızlı, ücretsiz ve çok basittir. Lütfen kayıt bağlantısını tıklayınız.
  • İSGSİS www.isgsis.com Ocak 2019 dan beridir yeni bakanlık sunucularına eğitim verilerini sorunsuz aktarmaktadır. Bu listeye ürün adını yazdırmak isteyen firmalar lütfen https://www.ibyssorucevap.com/yardim/iletisim/ bölümünden site yönetimi ile iletişime geçsinler.
  • İBYS entragratör firma bildirim sistemi: Çevrim dışıdır. Bildirim açma sayfasına ulaşılamamaktadır.
  • İBYS sunucuları çevrim içidir.
  • Eğitim verisi gönderim durumu: Servisler çalışır durumdadır. Eğitim verileri gönderilebilmektedir.
  • E-reçete gönderim durumu: e-reçete sistemi çevrimiçi durumda ve çalışmaktadır.
  • Tehlike kaynak bildirim durumu: Risk değerlendirmesine bağlı olarak bildirimi yapılacak tehlike kaynaklarının bildirim web servisleri ve metotları henüz bakanlık tarafında oluşturulmadığı için İSG yazılımları içinden tehlike kaynağı bildirimi yapılmamaktadır an itibarı ile.
  • Muayene detay bildirim durumu: İş yeri sağlık gözetimi kapsamında çalışan sağlığı çalışmalarından olan çalışan muayenelerinin detay bildirimi yapılacak web servisleri ve metotları henüz bakanlık tarafında oluşturulmadığı için İSG yazılımları içinden muayene detay bildirimi yapılmamaktadır an itibarı ile.
  • Olay bildirim durumu: İş güvenliği kapsamında olay bildirimlerinin detay aktarımı yapılacak web servisleri ve metotları henüz bakanlık tarafında oluşturulmadığı için İSG yazılımları içinden olay bildirimleri detayları aktarımı yapılmamaktadır an itibarı ile.
ibyssorucevap

İBYS - İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi 01.01.2018'de Başlıyor

İBYS - İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi'ne Geçiş 01.01.2018'de Başlıyor - İBYS

27. Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konsey Toplantısı 19.12.2017 tarihinde yapıldı,

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında ve Madde 27 3. fıkrası;

MADDE 27 – (3) Bakanlık, bu Kanuna göre yapılacak iş ve işlemlere ait her türlü belge veya bilgiyi, elektronik ve benzeri ortamlar üzerinden isteyebilir, arşivleyebilir, bu ortamlar üzerinden onay, yetki, bilgi ve belge verebilir.

uyarınca; 01.01.2018 tarihinde resmen başlayacak olan İBYS yani "İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi" süreci ile ilgili, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürümüz Sayın Op.Dr.Orhan KOÇ çok önemli açıklamalar yaptı.

Konuşma özeti aşağıdadır.

"İşyeri bilgi yönetim sistemi diye bir sistemi devreye aldık. Özellikle işyerlerinden ve iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinden gerek OSGB üzerinden olsun veya direkt profesyoneller üzerinden olsun artık bir veritabanı üzerinden veri çekmeyi hedefliyoruz.

Sosyal güvenlik kurumunun özellikle MEDULA sistemine entegre, sağlık bakanlığından da bilgi yönetim sistemi ile entegre olan bir yazılım. Bu her ortak sağlık güvenlik biriminin bir otomasyon yazılımını almasını hedefliyor veya bireysel çalışan işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları da bu yazılımı temin ederek sisteme entegre olabiliyorlar. Şu anda ilk etapta elektronik reçete uygulaması başladı. Özellikle Eczane MEDULA sistemine şuanda erişim sağlanıyor.

Bu şekilde çalışanının hangi tür ilaçlar kullandığı hangi tür sağlık raporları olduğu geçmişe dönük bütün verileri görebiliyor.

Bu çok önemli bu sistemi geliştirirken özellikle iş kazası ve meslek hastalıkları provizyon sistemi üzerinden de veriler toplanmaya başlanacak.

Böylece hem sağlık bakanlığı hem sosyal güvenlik kurumu hem bizim çalışanlarımız diye tabir edeceğimiz sahadaki profesyonellerimizin verilerinin toplandığı ve karar destek yazılımı ile de risk odaklı denetimler yapılabileceği meslek hastalıkları açısından ön uyarıcı sistemler kurulabilecek. Bunun süreçleri ile ilgili de önce gizlilik anlaşması yapılarak yetkilendirme yapılacak yetkilendirme ile ilgili genelgemiz hazırlandı yayınlanacak.

Ocak ayında yetkilendirmeye başlıyoruz Mart ayına kadar. Marttan sonra da yetkilendirmeye devam edilecek ve belli standartlarda özellikle sağlık bakanlığındaki bilgi yönetim sisteminin kullandığı standartları biz de standart olarak belirleyip bu şekilde yetkilendirmiş olduğumuz yazılım firmaları üzerinden bu hizmeti almış olacağız."
Görüntülenecek hiçbir yorum yok.

Medya bilgisi

Kategori
İBYS Resmi Açıklamalar
Tarafından eklendi
ibyssorucevap
Ekleme tarihi
Görüntüleme sayısı
457
Yorum sayısı
0
Puanlama
0.00 yıldız 0 puan
Üst